Médejja
- Van mára egy jó témám! Ma beszélgessünk Médejjáról.
- Ó, az jó lesz!
- Miért lesz jó? Nem is tudja, mi az a Médejja.
- De tudom, tanultuk.
- Hát hogy ezt nem tanulták, az teljesen biztos! A rokonaim a tévézést hívják Médejjának!
- Hogyan? A TV maga a média, meg az újságok, meg a rádió. Hát, amiken át az emberekhez szólnak, vagyis ez olyan tömegtájékoztatás. Nem? Mármint az adások.
- Na látja, csak odajutott maga is, hogy a tévézés, az a Médejja.
- Jó, de azt csak nem mondhatja senki sem, hogy: „na, nézzük, mi lesz ma a Médejjában!”
- Ki szabja meg, hogy egy család milyen szlenget használ?
- Hát azt senki.
- Na látja. Mit akart mondani, milyen tudomány van a fejében a Médejjáról?
- Na igen. Mi tanultuk, történelem órán, vagy irodalom órán? Az ókornál, és az Médea, akiről tanultunk. Tudja miért jegyeztem meg? Mert sosem bírtam a gyilkosságos filmeket, az erőszakosat, meg a horrorfilmeket.
- És ezekről a filmekről tanultak az ókori görögöknél?
- Nem. Hanem figyelje csak, van egybeesés!
Médea varázslónő, papnő volt, mégpedig Hekaté papnője. Aki: a görög mitológia egyik alvilági istensége. A varázslás, a sötétség és az éjszaka istennője, a boszorkányok úrnője. Ő uralkodik a kísértetek és az éjszakai jelenések fölött. Mármint Hekaté. Amilyen szellemiség felé elköteleződik valaki, annak a gyümölcsét termi meg. Médea is nyilván egy negatív befolyásoltság alá került, mert ha nézzük a magánéletét (persze a mitológia szerint): Médea az egyik sziget királyának a lánya, és megszökik azzal az emberrel, aki ellopja a szigetükről az aranygyapjút, ami hitük szerint az otthonát, a szigetet védte a támadásoktól. A hajóúton Médea megöli saját testvérét. Ahová megérkeztek, ott pedig a király lányait rávette, hogy öljék meg öreg édesapjukat. Aztán Médea megölte szerelmi vetélytársnőjét, végül, hogy fájdalmat okozzon a hűtlen párjának, saját két gyerekét is megölte.
- És ebben mi az egybeesés? Mi mivel esik egybe?
- Nem veszi észre? Egyrészt egy jó kis szappanopera sztori, ilyenek mennek a TV-ben, szinte minden csatornán. Másrészt meg ez egy szellemiség, aki ad az embereknek: érdekeset, izgalmasat, és tanít.
- Na ne vicceljen, mit tanít? Hogy hogyan lehet alantasan viselkedni, élni?
- Most kimondta. Szerintem sok műsor tényleg azt tanítja. Mert tanítja, példa az, amit minden áldott nap több órán át lát az ember. Átalakítja az értékrendjét, elhomályosodik az a gyönge „jóérzés” az emberben. „Mert hiszen már nem gyerek egy felnőtt ember, az ilyen erős dolgok, az az igazi szórakozás, az való neki!!”
- Ezt gondolja Mónika?
- Azt gondolom, hogy ami nem épít egy 2-4 éves gyereket, az nem építi a „felnőttet” sem.
- Ez radikális gondolkodás.
- Ki szabja meg, hogy hogyan gondolkodok?
- A Médejja.
2Timoteus 4.3,4
3Mert jön idő, amikor az egészséges tanítást nem hallgatják szívesen, hanem saját ízlésük szerint szereznek maguknak tanítókat, hogy fülüket csiklandoztassák. 4Az igazságot nem hallgatják meg, de a meséket elfogadják. (SZITB)
Zakariás 7.11b-12a
Lázadó vállat mutattak nekem, befogták a fülüket, nehogy halljanak. 12Megkeményítették a szívüket, mint a gyémánt, nehogy megértsék a tanítást és a törvényeket, amelyeket a Seregek Ura Lelke által és a régi próféták által adott nekik. (SZITB)
Efézus 5.15
15Gondosan ügyeljetek tehát arra, hogyan éltek: ne balgán, hanem bölcsen. (SZITB)