Hitre hangolva...

A Kosárkötő és az Isten

A Kosárkötő és az Isten

6. Szentmargitfalva

2018. március 21. - a Kosárkötő

Szentmargitfalva

23Ügyelj arra, a mi ajkaidon kijön, és úgy teljesítsd, a mit száddal ígérsz, mint mikor szabad akaratból teszesz fogadást az Úrnak, a te Istenednek. 5Mózes 23.23 (Károli)

Még van az úgy, hogyha megígér az ember valamit, be is tartja? Régen volt az úgy. Volt az úgy, hogy örök hűséget ígért valaki. Házassága alkalmával. És volt az úgy, hogy az Istennek megígért valaki valamit szorult helyzetében. És a régi időkben volt az úgy, hogy az illető ezt be is tartotta.

- Mint például?

- Mint például a tatárjáráskor. Ez elég régen volt ahhoz, hogy az adott szó érjen is valamit. Amúgy tudta, hogy ezek a „tatárok” tulajdonképpen mongolok voltak? Nagyon érdekes, ahogy létrejött a Mongol Birodalom, Kínától egészen a Kárpát-medencéig. Dzsingisz kán, aki egyesítette az összes mongol törzset 1206-ban, ő egy Temüdzsin nevű helyi mongol törzsfő volt. Dzsingisz kán négy fia folytatta a hódításokat, az egyik fia neve Ögödej. Pár évtized alatt az akkori világ legnagyobb szárazföldi hatalmává építették ki a Mongol Birodalmat. Ez érdekes. Ahogy feltűnik és eltűnik egy-egy nemzet a történelemben. Na de akkor jöjjön a tatárjárás. Ez 350 évvel a honfoglalás után történt. Akkor a magyar király IV. Béla volt. 1241-ben a tatárok betörtek Magyarországra Batu kán vezetésével. IV. Béla borzalmas vereséget szenvedett, s Dalmáciába, Trogir várába menekült a várandós királynéval. A tatárok kézre akarták keríteni a királyt, hogy behódolásra kényszerítsék, de nem tudták elfogni. Egy fennmaradt német írás szerint: „Magyarország 350 évi fennállás után elpusztult.” A lakosság egyharmada a tatárdúlás áldozata lett. IV Béla és a várandós királyné úgy döntöttek, hogy Istennek felajánlják a születendő gyermeket, csak valami csoda folytán mentse meg az Isten az országot. És a lehetetlen megtörtént: messze Ázsiában meghalt Ögödej, a nagykán, s Batu kán a meghódított területeket hátrahagyva haza tért, kivonult a seregével együtt. IV. Béla és a királyné visszatérhetett, és később nem vonakodtak a fogadalmukat teljesíteni, nem feledkeztek el róla, és amikor Margit, a megszületett gyermekük hároméves lett, átadták a kislányt a domonkos nővéreknek Veszprémben.  Aztán IV. Béla király a leánya részére egy kolostort építtetett a Duna egyik szigetén, a Nyulak szigetén, Buda közelében. Itt tett fogadalmat a tizenkét éves királyleány, már a saját akaratából, tudván, hogy mit tesz, amikor letette fogadalmát. Azt mondják a királylányról, hogy gyorsan és erélyesen leszoktatta nővértársait arról, hogy benne bármi módon is a királylányt tiszteljék. Alázatosabb volt, mint a szolgálóleányok. Végezte a mindennapi munkákat, vízhordást, betegápolást, halpikkelyezést, mindent. Életének alapszabálya ez lett: Istent szeretni, magamat megvetni, senkit meg nem utálni, senkit meg nem ítélni. Huszonnyolc éves koráig élt ebben a földi világban Margit, IV. Béla király leánya.

Érdekes történet?

- Érdekes. Mert akkor azt is tudom, miért Margitsziget a Margit-sziget. A királylány miatt.

- Igen. És van egy falu is, amely viseli a királylány nevét. Azt mondják a falusiak, hogy onnan nem messze szállt meg a terhes királyasszony a menekülés közben. És lehetséges, hogy van benne valami, mert ez a falu a Szlovén és a Horvát határnál van. A falu neve pedig Szentmargitfalva. Érdekes történet.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://akosarkoto.blog.hu/api/trackback/id/tr613765432

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása